kwi 24

IX Międzyszkolny Konkurs Języka Niemieckiego

11 kwietnia 2017 r w Zespole Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych odbył się IX Międzyszkolny Konkurs Języka Niemieckiego. Szkołę ZSME reprezentowali Piotr Augustyn (1MA), Przemysław Majewski (1MA) oraz Jakub Kamykowski (1TC). 1 2

mar 14

MUCH ADO ABOUT NOTHING

MUCH ADO ABOUT NOTHING

lut 12

Wyniki konkursu na Short Story

Sebastian Tomasiewicz z kl. 4 IA zdobył I miejsce w konkursie na opowiadanie po angielsku „Short Story”.

Poniżej zamieszczamy wygrywający tekst.

Short story-Sebastian Tomasiewicz kl.4Ia

GRATULACJE!

gru 18

PROTOKÓŁ ZE SZKOLNEGO KONKURSU JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

Dnia 5 grudnia odbył się szkolny konkurs z języka angielskiego dla uczniów klas pierwszych ZSME. Test składał się z zadań testujących umiejętność rozumienia ze słuchu oraz znajomość słownictwa i gramatyki. Maksymalna ilość punktów do zdobycia wynosiła 47. W konkursie udział wzięło 8 uczniów. Wyniki konkursu:

I miejsce – Michał Sroka (kl.1MA) z wynikiem 38 pkt (81%)

II miejsce – Jakub Łakoma (kl. 1IB) z wynikiem 35 pkt (74%)

III miejsce – Artur Garbowski (kl. 1IB) z wynikiem 34 pkt (72%)

 

Pozostali uczniowie uzyskali następujące wyniki:

Piotr Szwedo (kl. 1IB) 33 pkt (70%)

Daniel Warzecha (kl. 1IB) 29 pkt (62%)

Nikodem Nowak (kl. 1IB) 26 pkt (55%)

Szymon Schab (kl. 1MA) 20,5 pkt (44%)

Adrian Augustyn (kl. 1MA) 13 pkt (28%)

 

Organizatorzy konkursu: p. Katarzyna Nosal i p. Dagmara Rejkowicz.

Nagrody za zajęcie pierwszych trzech miejsc zostaną wręczone uczniom podczas kolejnej akademii szkolnej.

gru 18

GRUDNIOWE SPOTKANIE Z NATIVE SPEAKEREM JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Dnia 16 grudnia 2016 roku w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych odbyło się spotkanie z native speakerem języka angielskiego, panią Coney Bundock z Republiki Południowej Afryki, która zdecydowała się na zamieszkanie w Polsce. W spotkaniu wzięło udział 11 uczniów naszej szkoły z różnych klas. Coney opowiadała o życiu w swoim rodzinnym kraju, spotkanie urozmaiciły zdjęcia ukazujące różne aspekty życia w RPA (rozrywka, zwierzęta, kuchnia, turystyka, krajobraz). Uczniowie wykazywali duże zainteresowanie nową dla siebie wiedzą. Udało im się nawiązać aktywny kontakt z gościem.

Uczniowie, którzy wzięli udział w spotkaniu:

1)      Maksymilian Nowak i Adrian Augustyn z kl. 1MA

2)      Patryk Połeć, Dawid Prokop, Mateusz Proszowski i Damian Tarczoń z kl. 3TM

3)      Hubert Kania z kl. 2 IB

4)      Hubert Nowak, Dawid Mosio, Dominik Wantuch i Andrzej Niemiec z kl. 4IA

Organizacja spotkania: p. Dominika Szafrańska-Lichwała

Zdjęcia: p. Anna Ćwik-PiekarczykDSC_0669 DSC_0672 DSC_0679 DSC_0681

gru 18

LISTOPADOWE SPOTKANIE Z NATIVE SPEAKEREM JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Dnia 18 listopada 2016 roku w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych odbyło się spotkanie z native speakerem języka angielskiego, panem Simonem McVicar z Wielkiej Brytanii (Newcastle). W spotkaniu wzięło udział 20 uczniów naszej szkoły z różnych klas. Interesowało ich głównie to, w jaki sposób gość postrzega Polskę na tle innych krajów, w których do tej pory pracował (Rosja, Ukraina, Litwa). Rozmowa dotyczyła również zainteresowań gościa, zwłaszcza w sferze sportu (piłka nożna) i muzyki. Pan Simon również zadawał uczniom wiele pytań, dotyczących głównie szkoły, ich planów na przyszłość oraz zainteresowań. Starał się zaangażować wszystkich uczniów, zachęcając nawet tych bardziej nieśmiałych do zadawania pytań. Zaproszony gość wykazał się ogromnym poczuciem humoru, co sprawiło, że spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze.

Uczniowie, którzy wzięli udział w spotkaniu:

1)      Maksymilian Nowak i Adrian Augustyn z kl. 1MA

2)      Hubert Nowak, Dawid Mosio, Rafał Gębica, Dawid Burnat, Dominik Wantuch, Paweł Zięba i Andrzej Niemiec z kl. 4IA

3)      Kamil Mrożek i Hubert Kania z kl. 2IB

4)      Dawid Prokop, Damian Tarczoń, Patryk Połeć, Sebastian Gurgul, Mateusz Proszowski, Paweł Leśniak, Bartłomiej Solarz, Miłosz Jendo i Maksymilian Siedlik z kl. 3TM

 

Organizacja spotkania: p. Dominika Szafrańska-Lichwała

Zdjęcia: p. Anna Ćwik-PiekarczykDSC_0646 DSC_0647 DSC_0650 DSC_0652

paź 22

SPOTKANIE Z NATIVE SPEAKEREM JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Dnia 19 października 2016 roku w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych odbyło się spotkanie z native speakerem języka angielskiego, panią Lydią Bigos. W spotkaniu wzięło udział 18 uczniów naszej szkoły z różnych klas. Uczniowie ci prezentują wysoki poziom znajomości języka angielskiego, co ułatwiło im nawiązanie skutecznej komunikacji z zaproszonym gościem. Uczniowie zadawali pytania dotyczące różnych sfer życia, zarówno w Wielkiej Brytanii jak i w Polsce, z punktu widzenia gościa, i uzyskiwali wyczerpujące odpowiedzi. Interesowało ich głównie porównanie pewnych aspektów życia w obydwu krajach. Pytania dotyczyły również bardziej osobistych kwestii, jak na przykład zainteresowań muzycznych gościa oraz ulubionych potraw kuchni polskiej. Rozmowa przebiegła w bardzo miłej atmosferze, uczniowie bardzo swobodnie posługiwali się językiem angielskim, entuzjastycznie reagując na wypowiedzi pani Lydii.

Uczniowie, którzy wzięli udział w spotkaniu:

1)      Maksymilian Nowak, Adrian Augustyn i Michał Sroka z kl. 1MA

2)      Patryk Połeć, Dawid Prokop, Maksymilian Siedlik, Dawid Tarczoń i Bartłomiej Solarz z kl. 3TM

3)      Hubert Nowak, Krzysztof Szczędor, Dawid Mosio, Rafał Gębica, Dawid Burnat, Dominik Wantuch i Andrzej Niemiec z kl. 4IA

4)      Kamil Mrożek z kl. 2IB

5)      Szymon Siudut i Wojciech Kolarczyk z kl. 2IA

Organizacja spotkania: p. Dominika Szafrańska-Lichwała

Zdjęcia: p. Anna Ćwik-PiekarczykDSC_0636 DSC_0642 DSC_0643

wrz 28

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW

26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków.

Pierwsza edycja,  zorganizowana w 2001 roku wspólnie przez Radę Europy oraz Unię Europejską, odniosła ogromny sukces, wzbudzając  zainteresowanie milionów ludzi w 45 uczestniczących w tym wydarzeniu krajach.
Europa to kontynent charakteryzujący się  niezwykłym bogactwem językowym – oprócz ponad 200 języków europejskich występuje tu także duża liczba języków, którymi posługują się  obywatele  pochodzący z innych kontynentów. Bogactwo to stanowi istotną wartość, którą należy doceniać, wykorzystywać i pielęgnować. Uczenie się  języków daje wymierne korzyści zarówno ludziom młodym, jak i starszym – nigdy nie jest za późno, aby uczyć się języków i korzystać z możliwości, jakie  ta nauka stwarza.  Jeśli w języku  kraju, który odwiedzamy w czasie wakacji, poznamy choć  kilka słów, pozwoli to  nam zawrzeć nowe  znajomości i zyskać nowych przyjaciół. Znajomość języków obcych pozwala także na lepsze wzajemne zrozumienie  i pokonywanie różnic kulturowych.

Rozwijanie umiejętności językowych jest  zarówno koniecznością, jak i prawem  KAŻDEGO z nas – takie  jest jedno z najważniejszych przesłań Europejskiego Dnia Języków.

Zasadniczym celem  obchodów Dnia Języków jest podnoszenie  świadomości w zakresie:

 • bogactwa i różnorodności  językowej  Europy, które należy pielęgnować i rozszerzać;
 • potrzeby zwiększania zakresu nauczanych języków (także tych mniej znanych i używanych), co  skutkować będzie rozszerzeniem  wielojęzyczności;
 • potrzeby osiągania przez obywateli pewnego  zaawansowania w zakresie co najmniej dwóch języków, poza swoim własnym, tak aby mogli  w pełni wykorzystać swój potencjał jako obywatele demokratycznej Europy.

W szkołach, na wieczorowych kursach, w trakcie spotkań ze znajomymi albo samotnie w domowym zaciszu – to, jak Europejczycy będą się uczyć obcych języków, nie ma najmniejszego znaczenia. Ważny jest zapał i świadomość czekających korzyści.

Uczniowie naszej szkoły od kilku lat świętują ten dzień poprzez udział w konkursach i quizach językowych. Również w tym roku 30 września drużyny reprezentujące klasy pierwsze będą mogły sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w zakresie języka angielskiego i niemieckiego. Osoby chętne proszone są o zgłaszanie się do nauczycieli języków obcych. Serdecznie zapraszamy do udziału w zabawie. 

Drużynowy quiz językowy

lut 24

Spotkanie z Native Speakerem

Dnia 7 grudnia 2015 roku Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w ramach Ewaluacji wewnętrznej oraz cyklu spotkań z ciekawymi ludźmi z naszego regionu miał zaszczyt gościć Jenni Fogg, pochodzącą z Wielkiej Brytanii, która jest lektorem języka angielskiego pracującą w jednej z tarnowskich szkół językowych (native speaker).

W spotkaniu udział wzięło 11 wybranych uczniów klas drugich i trzecich technikum. Uczniowie ci wykazują się bardzo dobrą znajomością języka angielskiego oraz prezentują wysoki poziom umiejętności komunikacyjnych.


Uczniowie obecni na spotkaniu:

 • Dominik Wantuch, kl. 3IA

 • Rafał Gębica, kl. 3IA

 • Andrzej Niemiec, kl. 3IA

 • Hubert Nowak, kl. 3IA

 • Marek Dulowski, kl. 3IB

 • Jan Gargul, kl. 3IA

 • Kamil Bazuła, kl. 2IA

 • Kamil Bajorek, kl. 2IA

 • Maksymilian Siedlik, kl. 2TM

 • Paweł Lesiak, kl. 2TM

 • Krzysztof Pikul, kl. 2TM

 • Spotkanie odbyło się w pracowni językowej nr 42.

  Podczas spotkania uczniowie mieli możliwość porozmawiać na interesujące ich tematy, a Jenni udzielała wyczerpujących odpowiedzi na pytania z różnych dziedzin. Głównym tematem rozmowy było porównanie życia w Wielkiej Brytanii z życiem w Polsce, różnice kulturowe oraz podejście do pewnych kwestii. Mimo początkowej nieśmiałości ze strony uczniów, Jenni udało się nawiązać z nimi dobry kontakt. Była pozytywnie zaskoczona prezentowanym przez nich poziomem znajomości języka angielskiego, biorąc pod uwagę fakt, że nasza szkoła jest szkołą o profilu technicznym. Spotkanie z Jenni było dla naszych uczniów ciekawym doświadczeniem, gdyż na co dzień nie mają okazji rozmawiać z rodowitymi użytkownikami języka angielskiego.

  paź 06

  Angielsko – niemiecki quiz drużynowy

  6 października z okazji Dnia Języków Obcych już po raz kolejny zorganizowaliśmy Angielsko – niemiecki quiz drużynowy. Owocem współpracy nauczycieli języka angielskiego i niemieckiego był zestaw wyjątkowych zadań sprawdzających wiedzę lingwistyczną i kulturową naszych uczniów.
  Poniżej przedstawiamy wyniki:

   

  I miejsce – drużyna z klasy 3 TC

   

  II miejsce – drużyna z klasy 1 MB

   

  III miejsce – drużyna z klasy 2 TM

  Starsze posty «