Rok 2017 obfituje w sukcesy debatanckie ZSME. W listopadzie reprezentacja szkoły zdobyła wysokie 5. miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Debat „Polska między Wschodem i Zachodem” w Krakowie. W marcu zespół z „Szujskiego” pod opieką p. Anny Banach wygrał swoją grupę eliminacyjną na Mistrzostwach Polski Debat Oksfordzkich i zakwalifikował się do finałów. Na początku kwietnia mówcy z Klubu Mówców ZSME wygrali I Ogólnopolski Turniej Debat Oksfordzkich w Rzeszowie. Koniec kwietnia (22-23.04.) był okazją dla seniorskiej reprezentacji do pożegnania się ze szkolnymi debatami podczas finałów mistrzostw Polski.  W 1/16 ZSME pod opieką p. Mateusza Olejnika zmierzyło się z IV LO z Sosnowca, które pokonało w dwumeczu 35:22. Drugi dzień finałów ZSME rozpoczęło triumfując w 1/8 nad III LO z Lublina, a następnie pokonując w ćwierćfinale I LO z Gdańska. Niestety debatę półfinałową technicy przegrali z VI LO z Krakowa – mistrzem Polski debat oksfordzkich. W debacie o trzecie miejsce ZSME stanęło przed beznadziejnym zadaniem przekonania jurorów i publiczności do wybierania sędziów w wyborach powszechnych i ostatecznie zajęło miejsce tuż za podium. Nie zmienia to faktu że ZSME odniosło niesłychany sukces – jest jedyną szkołą techniczną, która zaszła tak wysoko  w Mistrzostwach Polski Debat Oksfordzkich i najlepszą szkołą tarnowską w tym roku. Tym samym  maturzyści – Marek Dulowski, Jarosław Dzwierzyński, Jan Gargul i Paweł Kołodziej w wielkim stylu pożegnali się ze szkołą, choć pewnie jeszcze nie raz pojawią się w jej murach, aby inspirować, motywować i uczyć młodszych kolegów z Klubu Mówców ZSME. Dziękujemy!