Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Tarnowie swoją przygodę z debatami oksfordzkimi rozpoczął udziałem w Tarnowskiej Lidze Debatanckiej w sezonie 2013/2014. Nauczycielami, którzy podjęli się prowadzenia drużyny byli: anglistka Anna Banach i historyk Mateusz Olejnik. W sezonie tym zespół ZSME odniósł dwie porażki i jedno zwycięstwo, zdobywając pierwsze szlify i eksperymentując ze składem drużyny. W następnym roku w reprezentacji ZSME pojawiły się nowe twarze, które w niedługim czasie miały stać się rozpoznawalne w środowisku debatanckim – Łukasz Drużkowski, Jarosław Drwal, Marek Dulowski, Jan Gargul i Paweł Kołodziej. „Nowa” drużyna pokazała się z dobrej strony na tarnowskim podwórku, co stało się inspiracją do wzięcia udziału w Mistrzostwach Polski Debat Oksfordzkich w Poznaniu. Tam ZSME jako jedyna szkoła techniczna w Polsce wprowadziła swój zespół do fazy finałowej.

Wyjście poza Tarnów, a także rozszerzenie „społeczności mówców” doprowadziły do powołania w 2015 roku Klubu Mówców ZSME. Regulamin Tarnowskiej Ligi Debatanckiej stanowił wtedy że w drużynie może być jedynie trzech mówców, którzy brali udział w debatach w poprzednim sezonie. Opiekunowie Klubu chcieli dać szansę 4 mówcom „weteranom” a do tego stworzyć okazję do debiutu większej ilości nowych, perspektywicznych członków klubu. W ten sposób doszło do spektakularnej i pierwszej w historii TLD sytuacji gdzie dwie szkoły (II LO i ZSME) wystawiły do rozgrywek po dwie reprezentacje. Klub Mówców ZSME postanowił wtedy o wystawieniu dwóch zespołów o nieco odmiennym charakterze. Pierwszy z nich był oparty o sprawdzone trio: Dulowski, Gargul, Kołodziej, do którego dołączył ich rówieśnik Jarosław Dzwierzyński. Skład ten został uzupełniony przez młodszych – Konrada Dulębę i Patryka Onika. Liderem drugiego zespołu miał być doświadczony Łukasz Drużkowski, przy którym doświadczenia nabierać mieli Kamil Chrapusta, Wojciech Czuj, Mateusz Korzeniowski, Krzysztof Kudroń i Patryk Połeć. Zespoły te trafiły do innych grup i szybko okazało się że praca i zaangażowanie potrafi równoważyć doświadczenie. Każda z drużyn wygrała wszystkie pojedynki i w półfinał okazał się starciem „bratobójczym”. Po minimalnej wygranej „weteranów” obydwie reprezentacje dalej nie dały szans przeciwnikom – młodsi wygrali debatę o trzecie miejsce, a starsi sięgnęli po tytuł mistrzowski.

W kolejnym roku szkolnym mistrzowska drużyna stanęła w szranki z najlepszymi w Polsce. W Ogólnopolskim Turnieju „Polska między Wschodem i Zachodem” rozgrywanym w Krakowie doszła do fazy finałowej i ostatecznie po porażce z licealistami z Warszawy zajęła V miejsce. Swój wynik poprawiła podczas Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich w Poznaniu zdobywając IV miejsce w kraju. W ten sposób Jan Gargul, Jarosław Dzwierzyński, Marek Dulowski i Paweł Kołodziej stali się najbardziej utytułowanymi mówcami ZSME. Druga z utytułowanych drużyn nie pozostała im dłużna i w składzie Jakub Bielaszka, Aleksander Ciężkowski, Krzysztof Kudroń, Mateusz Korzeniowski i Patryk Połeć wygrała I Ogólnopolski Turniej Debat Oksfordzkich w Rzeszowie.

W sezonie 2016/2017 drużyna ZSME poniosła porażkę w debacie ZSOiT, co stało się katalizatorem zmian w procesie przygotowania do debat. Wprowadzono ścisłe harmonogramy działań oraz debaty próbne. W niektórych klasach odbywały się debaty wewnętrzne, które wyłaniały najlepszych mówców, a ci następnie stawali się partnerami reprezentacji szkoły w debatach próbnych. Wprowadzone modyfikacje pozwoliły na poszerzenie bazy rekrutacyjnej do reprezentacji ZSME, zwiększyły zainteresowanie młodzieży debatami oxfordzkimi oraz zostały pozytywnie zweryfikowane w debacie ZSME z PALO z Krakowa w czerwcu 2017 roku.

Obecnie ZSME ponownie wystawiło dwie reprezentacje w Tarnowskiej Lidze Debatanckiej i zamierza włączyć się do walki o trofea w turniejach ogólnopolskich.

Udostępnij w mediach społecznościowych: