Regulamin rekrutacji uczniów do Technikum Nr 4 im. Tadeusza Tertila i Zasadniczej Szkoły Zawodowej Nr 2 na rok szkolny 2015/2016

Podstawa prawna

  • Decyzja Małopolskiego Kuratora Oświaty z dnia 2 lutego 2015 r. w sprawie postępowania rekrutacyjnego kandydatów do klas pierwszych publicznego gimnazjum zamieszkałych poza obwodem gimnazjum i do klas pierwszych publicznych szkół ponadgimnazjalnych dla młodzieży, w tym terminów składania dokumentów i potwierdzania woli podjęcia nauki w danej szkole, sposobu przeliczania na punkty ocen z języka polskiego i trzech wybranych zajęć edukacyjnych, wyników egzaminu gimnazjalnego oraz sposobu punktowania innych osiągnięć kandydatów na rok szkolny 2015/2016 w województwie małopolskim, NP.537.4.2015.JN
  • Ustawa z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r. poz. 7 ze zmianami).

Ustalenia ogólne:

§1

Rekrutację do szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych przeprowadza szkolna komisja rekrutacyjno-kwalifikacyjna powołana przez dyrektora szkoły.

§2

1. Zadania szkolnej komisji rekrutacyjno-kwalifikacyjnej: Szkolna komisja rekrutacyjno-kwalifikacyjna:

1) Podaje do wiadomości kandydatom informacje o warunkach rekrutacji, z uwzględnieniem kryteriów przyjęć,
2) Przeprowadza postępowanie kwalifikacyjne,
3) Ustala na podstawie wyników postępowania kwalifikacyjnego i ogłasza listy kandydatów przyjętych do szkoły,
4) Sporządza protokół postępowania kwalifikacyjnego.

2. Ustalenia komisji podejmowane są zwykłą większością głosów.
3. Od ustaleń komisji przysługuje odwołanie składane do dyrektora szkoły w terminie trzech dni od daty wywieszenia listy przyjętych.

§3

1. Kandydaci do szkoły składają podanie w sekretariacie młodzieżowym w terminie ustalonym przez kuratora oświaty, o którym mowa w § 6. Do podania o przyjęcie do szkoły kandydaci załączają:

1) poświadczoną kopię świadectwa ukończenia gimnazjum (dotyczy kandydatów spoza elektronicznego systemu naboru)
2) poświadczoną kopię zaświadczenia o wyniku egzaminu gimnazjalnego (dotyczy kandydatów spoza elektronicznego systemu naboru)
3) 2 fotografie,
4) Zaświadczenie lekarskie (skierowanie na badania wydaje szkoła),
5) W przypadku kandydatów z wadami słuchu, wzroku, narządów ruchu i innymi schorzeniami orzeczenie kwalifikacyjne publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej,
6) zaświadczenie/zaświadczenia o uzyskaniu tytułu laureata lub finalisty konkursów, o których mowa w § 4.

2. Po złożeniu oświadczenia potwierdzającego wolę podjęcia nauki:

1) Oryginały świadectwa ukończenia gimnazjum
2) Zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego,
3) Kartę informacyjną.

3. Warunkiem przyjęcia ucznia do klasy pierwszej jest ukończenie gimnazjum i dostarczenie oryginału świadectwa ukończenia gimnazjum i oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego.

Kryteria przyjęć

§4

1. O przyjęcie do klasy pierwszej szkoły ponadgimnazjalnej mogą ubiegać się absolwenci gimnazjum.
2. O przyjęciu kandydatów do klasy pierwszej technikum i zasadniczej szkoły zawodowej decyduje łączna liczba punktów obliczonych według zasad:

1) maksymalna liczba punktów do uzyskania w postępowaniu rekrutacyjnym za oceny z języka polskiego i trzech wybranych obowiązkowych przedmiotów, a także za wyniki egzaminu przeprowadzonego w ostatnim roku nauki w gimnazjum oraz inne osiągnięcia punktów – 200 punktów, w tym:

a) liczba punktów możliwych do uzyskania za egzamin przeprowadzony w ostatnim roku nauki w gimnazjum – 100 punktów,
b) liczba punktów możliwych do uzyskania za oceny na świadectwie ukończenia gimnazjum z czterech przedmiotów – języka polskiego i trzech obowiązkowych przedmiotów wskazanych przez szkolną komisję rekrutacyjną oraz za inne osiągnięcia ucznia wymienione w świadectwie ukończenia gimnazjum – 100 punktów.

2) Wyniki egzaminu gimnazjalnego (zawarte w zaświadczeniu o szczegółowych wynikach egzaminu), wyrażone w skali procentowej dla zadań z zakresu następujących przedmiotów:

a) języka polskiego,
b) historii i wiedzy o społeczeństwie,
c) matematyki,
d) przedmiotów przyrodniczych: biologii, geografii, fizyki i chemii,
e) języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym, przeliczane są na punkty według zasady, iż z każdego zakresu można uzyskać maksymalnie 20 punktów, czyli jeden procent w każdym z zakresów odpowiada 0,2 punktu.

3) Oceny ze świadectwa ukończenia szkoły gimnazjalnej z języka polskiego i trzech wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych – maksymalnie 80 punktów. Przy ustalaniu liczby punktów za oceny na świadectwie ukończenia gimnazjum stosujemy następujące przeliczenia:

a) celujący – 20 punktów (4 przedmioty x 20 pkt = 80 pkt),
b) bardzo dobry – 18 punktów,
c) dobry – 15 punktów,
d) dostateczny – 10 punktów,
e) dopuszczający – 2 punkty.

3. Za szczególne osiągnięcia, uczeń może maksymalnie otrzymać 20 punktów w tym:

1) ukończenie gimnazjum z wyróżnieniem – 5 punktów,
2) za udział w konkursach organizowanych przez Małopolskiego Kuratora Oświaty w tym:

a) laureat konkursu tematycznego o zasięgu ponadwojewódzkim – 12 punktów,
b) laureat konkursu tematycznego o zasięgu wojewódzkim – 10 punktów,
c) finalista konkursu o zasięgu pondwojewódzkim – 10 punktów,
d) finalista konkursu o zasięgu wojewódzkim – 8 punktów.

e) laureat ogólnopolskiej olimpiady dla gimnazjalistów (informatycznej, matematycznej i języka angielskiego) w kategorii drużynowej otrzymuje 6 punktów.

3) za osiągnięcia wpisane na świadectwie do 6 pkt. zgodnie z wykazem zawartym w załączniku nr 1 decyzji Małopolskiego Kuratora Oświaty w tym:

a) osiągnięcia w aktywności na rzecz innych ludzi (wolontariat, pożytek publiczny) – maksymalnie 3 punkty,
b) osiągnięcia w aktywności na rzecz środowiska szkolnego – 1 punkt.

4. Listę konkursów organizowanych przez Małopolskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2014/2015 zawiera załącznik nr 2 decyzji Małopolskiego Kuratora Oświaty.
5. Laureaci i finaliści ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych oraz laureaci konkursów o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim, których program obejmuje w całości lub poszerza treści podstawy programowej co najmniej z jednego przedmiotu, przyjmowani są do wybranej szkoły ponadgimnazjalnej niezależnie od kryteriów ustalonych w postępowaniu rekrutacyjnym.
6. Kandydatom do szkół ponadgimnazjalnych, zwolnionym z egzaminu gimnazjalnego, liczbę punktów uzyskanych z języka polskiego i trzech wybranych zajęć edukacyjnych do celów rekrutacyjnych mnoży się przez dwa.

§5

1. Punkty za oceny na świadectwie ukończenia gimnazjum oblicza się z następujących zajęć edukacyjnych:

1) Technikum (wszystkie kierunki za wyjątkiem technika informatyka): język polski, język obcy obowiązkowy, matematyka, fizyka i astronomia.
2) Technikum, kierunek technik informatyk: język polski, język obcy obowiązkowy, matematyka, informatyka.
3) Zasadnicza szkoła zawodowa (wszystkie klasy): język polski, geografia, informatyka, zajęcia techniczne.

2. Maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania wynosi 200. Zalecana minimalna liczba punktów kandydata przy przyjęciu do Technikum wynosi 90. Próg punktowy nie dotyczy Zasadniczej Szkoły Zawodowej.
3. Po przeprowadzonym postępowaniu rekrutacyjnym, w terminie ustalonym przez kuratora oświaty, wywieszona zostanie lista kandydatów przyjętych do szkoły.
4. Kandydat umieszczony na liście przyjętych zobowiązany jest w terminie ustalonym przez kuratora oświaty, do potwierdzenia woli podjęcia nauki w szkole i dostarczenia oryginałów świadectwa ukończenia gimnazjum i zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego. Po upływie terminu potwierdzenia woli, zostanie ogłoszona lista kandydatów przyjętych, którzy potwierdzili wolę podjęcia nauki w wybranej szkole, zaś pozostali kandydaci zostaną wykreśleni
5. Jeżeli szkoła będzie dysponowała wolnymi miejscami, przeprowadzi ponowne postępowanie rekrutacyjne, w terminie ustalonym przez kuratora oświaty.
6. W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych w postępowaniu kwalifikacyjnym pierwszeństwo mają:

1) Sieroty, osoby przebywające w placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz osoby umieszczone w rodzinach zastępczych,
2) Kandydaci o ukierunkowanych i udokumentowanych zdolnościach, którym ustalono indywidualny program lub tok nauki,
3) Kandydaci z problemami zdrowotnymi, ograniczającymi możliwości wyboru kierunku kształcenia ze względu na stan zdrowia, potwierdzonymi opinią publicznej poradni psychologicznej-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej.

§6

Terminarz postępowania rekrutacyjno-kwalifikacyjnego.

  • Od 20 kwietnia do 25 czerwca 2015 r. do godz. 13.00 – składanie dokumentów (zgłoszenie i wniosek), a od 26 czerwca 2015 r. do 30 czerwca 2015 r. do godz. 14.00 – dostarczenie do wybranych szkół kopii świadectwa i zaświadczenia o wyniku egzaminu gimnazjalnego. Tryb i formę składania dokumentów określi organ prowadzący szkołę.
  • 3 lipca 2015 r. – podanie wyników postępowania kwalifikacyjnego do publicznej wiadomości w formie list kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.
  • Do 7 lipca 2015 r. godz. 15.00 – potwierdzanie woli podjęcia nauki w danej szkole przez kandydatów umieszczonych na listach zakwalifikowanych do przyjęcia, poprzez dostarczenie oryginału świadectwa ukończenia gimnazjum i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego.
  • 8 lipca 2015 r. do godz. 10.00 – podanie do publicznej wiadomości list kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.
  • Od 9 lipca 2015 r. do 28 sierpnia 2015 r. – postępowanie uzupełniające.

* Kandydat w celu wybrania złożonych dokumentów musi złożyć pisemną prośbę o ich wydanie. Zmiana preferencji lub wybranie dokumentów wyłącznie w obecności rodzica (prawnego opiekuna).

Udostępnij w mediach społecznościowych: